Prasanna

Maharashtra Board 8th Class Maths Practice Set 11.2 Solutions Chapter 11 Statistics

Balbharti Maharashtra State Board Class 8 Maths Solutions covers the Practice Set 11.2 8th Std Maths Answers Solutions Chapter 11 Statistics.

Practice Set 11.2 8th Std Maths Answers Chapter 11 Statistics

practice set 11.2 8th class Question 1.
Observe the following graph and answer the questions.
Maharashtra Board Class 8 Maths Solutions Chapter 11 Statistics Practice Set 11.2 1
i. State the type of the graph.
ii. How much is the savings of Vaishali in the month of April?
iii. How much is the total of savings of Saroj in the months March and April?
iv. How much more is the total savings of Savita than the total savings of Megha?
v. Whose savings in the month of April is the least?
Solution:
i. The given graph is a subdivided bar graph.
ii. Vaishali’s savings in the month of April is Rs 600.
iii. Total savings of Saroj in the months of March and April is Rs 800.
iv. Savita’s total saving = Rs 1000, Megha’s total saving = Rs 500
∴ difference in their savings = 1000 – 500 = Rs 500.
Savita’s saving is Rs 500 more than Megha.
v. Megha’s savings in the month of April is the least.

practice set 11.2 Question 2.
The number of boys and girls, in std 5 to std 8 in a Z.P. School is given in the table. Draw a subdivided bar graph to show the data. (Scale : On Y axis, 1cm = 10 students)

Standard 5th 6th 7th 8th
Boys 34 26 21 25
Girls 17 14 14 20

Solution:

Standard 5th 6th 7th 8th
Boys 34 26 21 25
Girls 17 14 14 20
Total 51 40 35 45

Maharashtra Board Class 8 Maths Solutions Chapter 11 Statistics Practice Set 11.2 2

Statistics class 8 practice set 11.1 Question 3.
In the following table number of trees planted in the year 2016 and 2017 in four towns is given. Show the data with the help of subdivided bar graph.

Year\Town karjat Wadgaon Shivapur Khandala
2016 150 250 200 100
2017 200 300 250 150

Solution:

Year\Town karjat Wadgaon Shivapur Khandala
2016 150 250 200 100
2017 200 300 250 150
Total 350 550 450 250

Maharashtra Board Class 8 Maths Solutions Chapter 11 Statistics Practice Set 11.2 3

Statistics class 8 Question 4.
In the following table, data of the transport means used by students in 8th standard for commutation between home and school is given. Draw a subdivided bar diagram to show the data.
(Scale: On Y axis: 1 cm = 500 students)

Means of commutation\Town Paithan Yeola Shahapur
Cycle 3250 1500 1250
Bus and auto 750 500 500
On foot 1000 1000 500

Solution:

Means of commutation\Town Paithan Yeola Shahapur
Cycle 3250 1500 1250
Bus and auto 750 500 500
On foot 1000 1000 500
Total 5000 3000 2250

Maharashtra Board Class 8 Maths Solutions Chapter 11 Statistics Practice Set 11.2 4

Maharashtra Board Practice Set 40 Class 7 Maths Solutions Chapter 10 Bank and Simple Interest

Balbharti Maharashtra State Board Class 7 Maths Solutions covers the 7th Std Maths Practice Set 40 Answers Solutions Chapter 10 Bank and Simple Interest.

Bank and Simple Interest Class 7 Practice Set 40 Answers Solutions Chapter 10

Question 1.
If Rihanna deposits Rs 1500 in the school fund at 9 p.c.p.a for 2 years, what is the total amount she will get?
Solution:
Here, P = Rs 1500, R = 9 p.c.p.a , T = 2 years
∴ Total interest = \(\frac{\mathrm{P} \times \mathrm{R} \times \mathrm{T}}{100}\)
= \(\frac{1500 \times 9 \times 2}{100}\)
= 1500 x 9 x 2
= Rs 270
∴ Total amount = Principal + Interest
= 1500 + 270
= Rs 1770
∴ Rihanna will get a total amount of Rs 1770.

Question 2.
Jethalal took a housing loan of Rs 2,50,000 from a bank at 10 p.c.p.a. for 5 years. What is the yearly interest he must pay and the total amount he returns to the bank?
Solution:
Here, P = Rs 250000, R = 10 p.c.p.a., T = 5 years
∴ Total interest = \(\frac{\mathrm{P} \times \mathrm{R} \times \mathrm{T}}{100}\)
= \(\frac{250000 \times 10 \times 5}{100}\)
= 2500 x 10 x 5
= Rs 1,25,000
∴ Yearly interest = Total interest ÷ Time = 1,25,000 ÷ 5 = Rs 25000
Total amount to be returned = Principal + Total interest
= 250000 + 125000 = Rs 375000
∴ The yearly interest is Rs 25,000 and Jethalal will have to return Rs 3,75,000 to the bank.

Question 3.
Shrikant deposited Rs 85,000 for \(2\frac { 1 }{ 2 }\) years at 7 p.c.p.a. in a savings bank account. What is the total
interest he received at the end of the period?
Solution:
Here, P = Rs 85000, R = 7 p.c.p.a., T = \(2\frac { 1 }{ 2 }\) years = 2.5 years
∴ Total interest = \(\frac{\mathrm{P} \times \mathrm{R} \times \mathrm{T}}{100}\)
= \(\frac{85000 \times 7 \times 2.5}{100}\)
= \(\frac{85000 \times 7 \times 25}{100 \times 10}\)
= 85 x 7 x 25
= Rs 14875
∴ The total interest received by Shrikant at the end of the period is Rs 14875.

Question 4.
At a certain rate of interest, the interest after 4 years on Rs 5000 principal is Rs 1200. What would be the interest on Rs 15000 at the same rate of interest for the same period?
Solution:
The interest on Rs 5000 after 4 years is Rs 1200.
Let us suppose the interest on Rs 15000 at the same rate after 4 years is Rs x.
Taking the ratio of interest and principal, we get
∴ \(\frac{x}{15000}=\frac{1200}{5000}\)
∴ \(x=\frac{1200 \times 15000}{5000}\)
= Rs 3600
∴ The interest received on Rs 15000 is Rs 3600.

Question 5.
If Pankaj deposits Rs 1,50,000 in a bank at 10 p.c.p.a. for two years, what is the total amount he will get from the bank?
Solution:
Here, P = 150000, R = 10 p.c.p.a., T = 2 years
∴ Total interest = \(\frac{\mathrm{P} \times \mathrm{R} \times \mathrm{T}}{100}\)
= \(\frac{150000 \times 10 \times 2}{100}\)
= Rs 30000
∴ Total amount = Principal + Total Interest
= 150000 + 30000
= Rs 180000
∴ Pankaj will receive Rs 180000 from the bank.

Maharashtra Board Class 7 Maths Chapter 10 Banks and Simple Interest Practice Set 40 Intext Questions and Activities

Question 1.
Observe the entries made in the page of a passbook shown below and answer the following questions. (Textbook pg. no. 70)

Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Chapter 10 Banks and Simple Interest Practice Set 40 1

  1. On 2.2.16 the amount deposited was Rs__and the balance Rs__.
  2. On 12.2.16, Rs__were withdrawn by cheque no. 243965. The balance was Rs__
  3. On 26.2.2016 the bank paid an interest of Rs__

Solution:

  1. 1500, 7000
  2. 3000, 9000
  3. 135

Practice Set 40 Class 7 Question 2.
Suvidya borrowed a sum of Rs 30000 at 8 p.c.p.a. interest for a year from her bank to buy a computer. At the end of the period, she had to pay back an amount of Rs 2400 over and above what she had borrowed.
Based on this information fill in the blanks below. (Textbook pg. no. 70)

  1. Principal = Rs__
  2. Rate of interest =__%
  3. Interest = Rs__
  4. Time =__year.
  5. The total amount returned to the bank = 30,000 + 2,400 = Rs__

Solution:

  1. 30000
  2. 8
  3. 2400
  4. 1
  5. Rs 32400

Maharashtra Board 9th Class Maths Part 1 Practice Set 4.5 Solutions Chapter 4 Ratio and Proportion

Balbharti Maharashtra State Board Class 9 Maths Solutions covers the Practice Set 4.5 Algebra 9th Class Maths Part 1 Answers Solutions Chapter 4 Ratio and Proportion.

Practice Set 4.5 Algebra 9th Std Maths Part 1 Answers Chapter 4 Ratio and Proportion

Question 1.
Which number should be subtracted from 12, 16 and 21 so that resultant numbers are in continued proportion?
Solution:
Let the number to be subtracted be x.
∴ (12 – x), (16 – x) and (21 – x) are in continued proportion.
Maharashtra Board Class 9 Maths Solutions Chapter 4 Ratio and Proportion Practice Set 4.5 1
∴ 84 – 4x = 80 – 5x
∴ 5x – 4x = 80 – 84
∴ x = -4
∴ -4 should be subtracted from 12,16 and 21 so that the resultant numbers in continued proportion.

Question 2.
If (28 – x) is the mean proportional of (23 – x) and (19 – x), then find the value ofx.
Solution:
(28 – x) is the mean proportional of (23 – x) and (19-x). …[Given]
Maharashtra Board Class 9 Maths Solutions Chapter 4 Ratio and Proportion Practice Set 4.5 2
∴ -5(19 – x) = 9(28 – x)
∴ -95 + 5x = 252 – 9x
∴ 5x + 9x = 252 + 95
∴ 14x = 347
∴ x = \(\frac { 347 }{ 14 }\)

Question 3.
Three numbers are in continued proportion, whose mean proportional is 12 and the sum of the remaining two numbers is 26, then find these numbers.
Solution:
Let the first number be x.
∴ Third number = 26 – x
12 is the mean proportional of x and (26 – x).
∴ \(\frac { x }{ 12 }\) = \(\frac { 12 }{ 26 – x }\)
∴ x(26 – x) = 12 x 12
∴ 26x – x2 = 144
∴ x2 – 26x + 144 = 0
∴ x2 – 18x – 8x + 144 = 0
∴ x(x – 18) – 8(x – 18) = 0
∴ (x – 18) (x – 8) = 0
∴ x = 18 or x = 8
∴ Third number = 26 – x = 26 – 18 = 8 or 26 – x = 26 – 8 = 18
∴ The numbers are 18, 12, 8 or 8, 12, 18.

Question 4.
If (a + b + c)(a – b + c) = a2 + b2 + c2, show that a, b, c are in continued proportion.
Solution:
(a + b + c)(a – b + c) = a2 + b2 + c2 …[Given]
∴ a(a – b + c) + b(a – b + c) + c(a – b + c) = a2 + b2 + c2
∴ a2 – ab + ac + ab – b2 + be + ac – be + c2 = a2 + b2 + c2
∴ a2 + 2ac – b2 + c2 = a2 + b2 + c2
∴ 2ac – b2 = b2
∴ 2ac = 2b2
∴ ac = b2
∴ b2 = ac
∴ a, b, c are in continued proportion.

Question 5.
If \(\frac { a }{ b }\) = \(\frac { b }{ c }\) and a, b, c > 0, then show that,
i. (a + b + c)(b – c) = ab – c2
ii. (a2 + b2)(b2 + c2) = (ab + be)2
iii. \(\frac{a^{2}+b^{2}}{a b}=\frac{a+c}{b}\)
Solution:
Let \(\frac { a }{ b }\) = \(\frac { b }{ c }\) = k
∴ b = ck
∴ a = bk =(ck)k
∴ a = ck2 …(ii)

i. (a + b + c)(b – c) = ab – c2
L.H.S = (a + b + c) (b – c)
= [ck2 + ck + c] [ck – c] … [From (i) and (ii)]
= c(k2 + k + 1) c (k – 1)
= c2 (k2 + k + 1) (k – 1)
R.H.S = ab – c2
= (ck2) (ck) – c2 … [From (i) and (ii)]
= c2k3 – c2
= c2(k3 – 1)
= c2 (k – 1) (k2 + k + 1) … [a3 – b3 = (a – b) (a2 + ab + b2]
∴ L.H.S = R.H.S
∴ (a + b + c) (b – c) = ab – c2

ii. (a2 + b2)(b2 + c2) = (ab + bc)2
b = ck; a = ck2
L.H.S = (a2 + b2) (b2 + c2)
= [(ck2) + (ck)2] [(ck)2 + c2] … [From (i) and (ii)]
= [c2k4 + c2k2] [c2k2 + c2]
= c2k2 (k2 + 1) c2 (k2 + 1)
= c4k2 (k2 + 1)2
R.H.S = (ab + bc)2
= [(ck2) (ck) + (ck)c]2 …[From (i) and (ii)]
= [c2k3 + c2k]2
= [c2k (k2 + 1)]2 = c4(k2 + 1)2
∴ L.H.S = R.H.S
∴ (a2 + b2) (b2 + c2) = (ab + bc)2

iii. \(\frac{a^{2}+b^{2}}{a b}=\frac{a+c}{b}\)
Maharashtra Board Class 9 Maths Solutions Chapter 4 Ratio and Proportion Practice Set 4.5 3

9th Standard Algebra Practice Set 4.5 Question 6. Find mean proportional of \(\frac{x+y}{x-y}, \frac{x^{2}-y^{2}}{x^{2} y^{2}}\).
Solution:
Let a be the mean proportional of \(\frac{x+y}{x-y}\) and \(\frac{x^{2}-y^{2}}{x^{2} y^{2}}\)
Maharashtra Board Class 9 Maths Solutions Chapter 4 Ratio and Proportion Practice Set 4.5 4

Maharashtra Board 8th Class Maths Practice Set 5.4 Solutions Chapter 5 Expansion Formulae

Balbharti Maharashtra State Board Class 8 Maths Solutions covers the Practice Set 5.4 8th Std Maths Answers Solutions Chapter 5 Expansion Formulae.

Practice Set 5.4 8th Std Maths Answers Chapter 5 Expansion Formulae

Question 1.
Expand:
i. (2p + q + 5)²
ii. (m + 2n + 3r)²
iii. (3x + 4y – 5p)²
iv. (7m – 3n – 4k)²
Solution:
i. (2p + q + 5)² = (2p)² + (q)² + (5)² + 2(2p) (q) + 2(q) (5) + 2(2p) (5)
… [(a + b + c)² = a² + b² + c² + 2ab + 2bc + 2ac]
= 4p² + q² + 25 + 4pq + 10q + 20p

ii. (m + 2n + 3r)² = (m)² + (2n)² + (3r)² + 2(m) (2n) + 2(2n) (3r) + 2(m) (3r)
… [(a + b + c)² = a² + b² + c² + 2ab + 2bc + 2ac]
= m² + 4n² + 9r² + 4mn + 12nr + 6mr

iii. (3x + 4y – 5p)² = (3x)² + (4y)² + (- 5p)² + 2(3x) (4y) + 2(4y) (- 5p) + 2(3x) (- 5p)
… [(a + b + c)² = a² + b² + c² + 2ab + 2bc + 2ac]
= 9x + 16y² + 25p² + 24xy – 40py – 30px

iv. (7m – 3n – 4k)² = (7m)² + (- 3n)² + (- 4k)² + 2(7m) (- 3n) + 2 (- 3n) (- 4k) + 2 (7m) (- 4k)
… [(a + b + c)² = a² + b² + c² + 2ab + 2bc + 2ac]
= 49m² + 9n² + 16k² – 42mn + 24nk – 56km

Question 2.
Simplify:
i. (x – 2y + 3)² + (x + 2y – 3)²
ii. (3k – 4r – 2m)² – (3k + 4r – 2m)²
iii. (7a – 6b + 5c)² + (7a + 6b – 5c)²
Solution:
i. (x – 2y + 3)² + (x + 2y – 3)²
= [(x)² + (- 2y)² + (3)² + 2 (x) (- 2y) + 2 (- 2y) (3) + 2 (x) (3)] + [(x)² + (2y)² + (- 3)² + 2 (x) (2y) + 2 (2y) (- 3) + 2 (x) (- 3)]
… [(a + b + c)² = a² + b² + c² + 2ab + 2bc + 2ac]
= x² + 4y² + 9 – 4xy – 12y + 6x + x² + 4y² + 9 + 4xy – 12y – 6x
= x + x² + 4y² + 4y² + 9 + 9 – 4xy + 4xy – 12y – 12y + 6x – 6x
= 2x² + 8y² + 18 – 24y

ii. (3k – 4r – 2m)² – (3k + 4r – 2m)²
= [(3k)² + (- 4r)² + (- 2m)² + 2 (3k) (- 4r) + 2 (- 4r) (- 2m) + 2 (3k) (- 2m)] – [(3k)² + (4r)² + (- 2m)² + 2 (3k) (4r) + 2 (4r) (- 2m) + 2 (3k) (- 2m)]
… [(a + b + c)² = a² + b² + c² + 2ab + 2bc + 2ac]
= (9k² + 16r² + 4m² – 24kr + 16rm – 12km) – (9k² + 16r² + 4m² + 24kr – 16rm – 12km)
= 9k² + 16r² + 4m² – 24kr + 16rm – 12km – 9k² – 16r² – 4m² – 24kr + 16rm + 12km
= 9k² – 9k² + 16r² – 16r² + 4m² – 4m² – 24kr – 24kr + 16rm + 16rm – 12km + 12km
= 32rm – 48kr

iii. (7a – 6b + 5c)² + (7a + 6b – 5c)²
= [(7a)² + (- 6b)² + (5c)² + 2(7a) (-6b) + 2(-6b) (5c) + 2(7a) (5c)] + [(7a)² + (6b)² + (- 5c)² + 2 (7a) (6b) + 2 (6b) (- 5c) + 2 (7a) (- 5c)]
… [(a + b + c)² = a² + b² + c² + 2ab + 2bc + 2ac]
= 49a² + 36b² + 25c² – 84ab – 60bc + 70ac + 49a² + 36b² + 25c² + 84ab – 60bc – 70ac
= 49a² + 49a² + 36b² + 36b² + 25c² + 25c² – 84ab + 84ab – 60bc – 60bc + 70ac – 70ac
= 98a² + 72b² + 50c² – 120bc

Maharashtra Board Class 8 Maths Chapter 5 Expansion Formulae Practice Set 5.4 Intext Questions and Activities

Question 1.
Fill in the boxes with appropriate terms in the steps of expansion. (Textbook pg. no. 27)
(2p + 3m + 4n)²
= (2p)² + (3m)² + __ + 2 × 2p × 3m + 2 × __ × 4n + 2 × 2p × __
= __ + 9m² + __ + 12pm + __ + __
Solution:
(2p + 3m + 4n)²
= (2p)² + (3m)² + (4n)² + 2 x 2p x 3m + 2 x 3m x 4n + 2 x 2p x 4n
= 4p² + 9m² + 16n² + 12pm + 24mn + 16pn

Maharashtra Board Miscellaneous Problems Set 1 Class 7 Maths Solutions

Balbharti Maharashtra State Board Class 7 Maths Solutions covers the 7th Std Maths Miscellaneous Problems Set 1 Answers Solutions.

Maharashtra Board Miscellaneous Problems Set 1 Class 7 Maths Solutions

Question 1.
Solve the following:
i. (-16) × (-5)
ii. (72) ÷ (-12)
iii. (-24) × (2)
iv. 125 ÷ 5
v. (-104) ÷ (-13)
vi. 25 × (-4)
Solution:
i. (-16) × (-5) = 80

ii. 72 ÷ (-12) = \(\frac { 72 }{ -12 }\)
= \(\frac{1}{(-1)} \times \frac{72}{12}\)
(-1) × 12
= -6

iii. (-24) × 2 = -48

iv. 125 ÷ 5 = \(\frac { 125 }{ 5 }\)
= 25

v. (-104) ÷ (-13) = \(\frac { -104 }{ -13 }\)
= \(\frac { 104 }{ 13 }\)
= 8

vi. 25 × (-4) = -100

Question 2.
Find the prime factors of the following numbers and find their LCM and HCF:
i. 75,135
ii. 114,76
iii. 153,187
iv. 32,24,48
Solution:
i. 75 = 3 × 25
= 3 × 5 × 5
135 = 3 × 45
= 3 × 3 × 15
= 3 × 3 × 3 × 5
∴ HCF of 75 and 135 = 3 × 5
= 15
LCM of 75 and 135 = 3 × 5 × 5 × 3 × 3
= 675

ii. 114 = 2 × 57
= 2 × 3 × 19
76 = 2 × 38
= 2 × 2 × 19
∴ HCF of 114 and 76 = 2 × 19
= 38
LCM of 114 and 76 = 2 × 19 × 3 × 2
= 228

iii. 153 = 3 × 51
= 3 × 3 × 17
187 = 11 × 17
∴ HCF of 153 and 187 = 17
LCM of 153 and 187 = 17 × 3 × 3 × 11
= 1683

iv. 32 = 2 × 16
= 2 × 2 × 8
= 2 × 2 × 2 × 4
= 2 × 2 × 2 × 2 × 2
24 = 2 × 12
= 2 × 2 × 6
= 2 × 2 × 2 × 3
48 = 2 × 24
= 2 × 2 × 12
= 2 × 2 × 2 × 6
= 2 × 2 × 2 × 2 × 3
∴ HCF of 32, 24 and 48 = 2 × 2 × 2
= 8
LCM of 32,24 and 48 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 3
= 96

Question 3.
Simplify:
i. \(\frac { 322 }{ 391 }\)
ii. \(\frac { 247 }{ 209 }\)
iii. \(\frac { 117 }{ 156 }\)
Solution:
i. \(\frac { 322 }{ 391 }\)
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 1

ii. \(\frac { 247 }{ 209 }\)
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 2

iii. \(\frac { 117 }{ 156 }\)
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 3

Question 4.
i. 784
ii. 225
iii. 1296
iv. 2025
v. 256
Solution:
i. 784
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 4
∴ 784 = 2 × 2 × 2 × 2 × 7 × 7
∴ √784 = 2 × 2 × 7
= 28

ii. 225
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 5
∴ 225 = 3 × 3 × 5 × 5
∴ √225 = 3 × 5
= 15

iii. 1296
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 6
∴ 1296 = 2 × 2 × 2 × 2 × 3 × 3 × 3 × 3
∴ √1296 = 2 × 2 × 3 × 3
= 36

iv. 2025
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 7
∴ 2025 = 3 × 3 × 3 × 3 × 5 × 5
∴ √2025 = 3 × 3 × 5
= 45

v. 256
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 8
∴ 256 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2
∴ √256 = 2 × 2 × 2 × 2
= 16

Question 5.
There are four polling booths for a certain election. The numbers of men and women who cast their vote at each booth is given in the table below. Draw a joint bar graph for this data.

Polling Booths Navodaya Vidyalaya Vidyaniketan School City High School Eklavya School
Women 500 520 680 800
Men 440 640 760 600

Solution:
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 9

Question 6.
Simplify the expressions:
i. 45 ÷ 5 + 120 × 4 – 12
ii. (38 – 8) × 2 ÷ 5 + 13
iii. \(\frac{5}{3}+\frac{4}{7} \div \frac{32}{21}\)
iv. 3 × {4 [85 + 5 – (15 – 3)] + 2}
Solution:
i. 45 ÷ 5 + 120 × 4 – 12
= 9 + 80 – 12
= 89 – 12
= 77

ii. (38 – 8) × 2 ÷ 5 + 13
= 30 × 2 ÷ 5 + 13
= 60 ÷ 5 + 13
= 12 + 13
= 25

iii. \(\frac{5}{3}+\frac{4}{7} \div \frac{32}{21}\)
\(\frac{5}{3}+\frac{4}{7} \times \frac{21}{32}\)
\(\frac{5}{3}+\frac{3}{8}=\frac{40}{24}+\frac{9}{24}\)
\(\frac{49}{24}\)

iv. 3 × {4 [85 + 5 – (15 – 3)] + 2}
= 3 × {4[90 – 5] + 2}
= 3 × {4 × 85 + 2}
= 3 × (340 + 2)
= 3 × 342
= 1026

Question 7.
Solve:
i. \(\frac{5}{12}+\frac{7}{16}\)
ii. \(3 \frac{2}{5}-2 \frac{1}{4}\)
iii. \(\frac{12}{5} \times \frac{(-10)}{3}\)
iv. \(4 \frac{3}{8} \div \frac{25}{18}\)
Solution:
i. \(\frac{5}{12}+\frac{7}{16}\)
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 10

ii. \(3 \frac{2}{5}-2 \frac{1}{4}\)
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 11

iii. \(\frac{12}{5} \times \frac{(-10)}{3}\)
= 4 × (-2)
= -8

iv. \(4 \frac{3}{8} \div \frac{25}{18}\)
= \(\frac{7}{4} \times \frac{9}{5}\)
= \(\frac { 63 }{ 20 }\)

Question 8.
Construct ∆ABC such that m∠A = 55°, m∠B = and l(AB) = 5.9 cm.
Solution:
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 12

Question 9.
Construct ∆XYZ such that, l(XY) = 3.7 cm, l(YZ) = 7.7 cm, l(XZ) = 6.3 cm.
Solution:
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 13

Question 10.
Construct ∆PQR such that, m∠P = 80°, m∠Q = 70°, l(QR) = 5.7 cm.
Ans:
In ∆PQR,
m∠P + m∠Q + m∠R = 180° …. (Sum of the measures of the angles of a triangle is 180°)
∴ 80 + 70 + m∠R = 180
∴ 150 + m∠R = 180
∴ m∠R = 180 – 150
∴ m∠R = 30°
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 14

Question 11.
Construct ∆EFG from the given measures. l(FG) = 5 cm, m∠EFG = 90°, l(EG) = 7 cm.
Solution:
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 15

Question 12.
In ∆LMN, l(LM) = 6.2 cm, m∠LMN = 60°, l(MN) 4 cm. Construct ∆LMN.
Solution:
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 16

Question 13.
Find the measures of the complementary angles of the following angles:
i. 35°
ii. a°
iii. 22°
iv. (40 – x)°
Solution:
i. Let the measure of the complementary
angle be x°.
35 + x = 90
∴35 + x-35 = 90 – 35
….(Subtracting 35 from both sides)
∴x = 55
∴The complementary angle of 35° is 55°.

ii. Let the measure of the complementary angle be x°.
a + x = 90
∴a + x – a = 90 – a
….(Subtracting a from both sides)
∴x = (90 – a)
∴The complementary angle of a° is (90 – a)°.

iii. Let the measure of the complementary angle be x°.
22 + x = 90
∴22 + x – 22 = 90 – 22
….(Subtracting 22 from both sides)
∴x = 68
∴The complementary angle of 22° is 68°.

iv. Let the measure of the complementary angle be a°.
40 – x + a = 90
∴40 – x + a – 40 + x = 90 – 40 + x
….(Subtracting 40 and adding x on both sides)
∴a = (50 + x)
∴The complementary angle of (40 – x)° is (50 + x)°.

Question 14.
Find the measures of the supplements of the following angles:
i. 111°
ii. 47°
iii. 180°
iv. (90 – x)°
Solution:
i. Let the measure of the supplementary
angle be x°.
111 + x = 180
∴ 111 + x – 111 = 180 – 111
…..(Subtracting 111 from both sides)
∴ x = 69
∴ The supplementary angle of 111° is 69°.

ii. Let the measure of the supplementary angle be x°.
47 + x = 180
∴47 + x – 47 = 180 – 47
….(Subtracting 47 from both sides)
∴x = 133
∴The supplementary angle of 47° is 133°.

iii. Let the measure of the supplementary angle be x°.
180 + x = 180
∴180 + x – 180 = 180 – 180
….(Subtracting 180 from both sides)
∴x = 0
∴The supplementary angle of 180° is 0°.

iv. Let the measure of the supplementary angle be a°.
90 – x + a = 180
∴90 – x + a – 90 + x = 180 – 90+ x
….(Subtracting 90 and adding x on both sides)
∴a = 180 – 90 + x
∴a = (90 + x)
∴The supplementary angle of (90 – x)° is (90 + x)°.

Question 15.
Construct the following figures:
i. A pair of adjacent angles
ii. Two supplementary angles which are not adjacent angles.
iii. A pair of adjacent complementary angles.
Solution:
i.
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 17

ii.
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 18

iii.
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 19

Question 16.
In ∆PQR the measures of ∠P and ∠Q are equal and m∠PRQ = 70°, Find the measures of the following angles.
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 20

  1. m∠PRT
  2. m∠P
  3. m∠Q

Solution:
Here, ∠PRQ and ∠PRT are angles in a linear pair.
m∠PRQ + m∠PRT = 180°
∴70 + m∠PRT = 180
∴m∠PRT = 180 – 70
∴m∠PRT = 110°
Now, ∠PRT is the exterior angle of ∆PQR.
∴m∠P + m∠Q = m∠PRT
∴m∠P + m∠P = m∠PRT ….(The measures of ∠P and ∠Q is same)
∴2m∠P = 110
∴m∠P = \(\frac { 110 }{ 2 }\)
∴m∠P = 55°
∴m∠Q =

Question 17.
Simplify
i. 54 × 53
ii. \(\left(\frac{2}{3}\right)^{6} \div\left(\frac{2}{3}\right)^{9}\)
iii. \(\left(\frac{7}{2}\right)^{8} \times\left(\frac{7}{2}\right)^{-6}\)
iv. \(\left(\frac{4}{5}\right)^{2} \div\left(\frac{5}{4}\right)\)
Solution:
Simplify
i. 54 × 53
= 54+3
= 57

ii. \(\left(\frac{2}{3}\right)^{6} \div\left(\frac{2}{3}\right)^{9}\)
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 21

iii. \(\left(\frac{7}{2}\right)^{8} \times\left(\frac{7}{2}\right)^{-6}\)
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 22

iv. \(\left(\frac{4}{5}\right)^{2} \div\left(\frac{5}{4}\right)\)
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 1 23

Question 18.
Find the value:
i. 1716  ÷ 1716
ii. 10-3
iii. (2³)²
iv. 46 × 4-4
Solution:
i. 1716  ÷ 1716
= 170
= 1

ii. 10-3
= \(\frac{1}{10^{3}}\)
= \(\frac{1}{1000}\)

iii. (2³)²
= 23×2
= 26
= 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2
= 64

iv. 46 × 4-4
= 46+(-4)
= 42
= 4 × 4
= 16

Question 19.
Solve:
i. (6a – 5b – 8c) + (15b + 2a – 5c)
ii. (3x + 2y) (7x – 8y)
iii. (7m – 5n) – (-4n – 11m)
iv. (11m – 12n + 3p) – (9m + 7n – 8p)
Solution:
i. (6a – 5b – 8c) + (15b + 2a – 5c)
= (6a + 2a) + (-5b + 15b) + (-8c – 5c)
= 8a + 10b – 13c

ii. (3x + 2y) (7x – 8y)
= 3x × (7x – 8y) + 2yx (7x – 8y)
= 21x² – 24xy + 14xy – 16y²
= 21x² – 10xy – 16y²

iii. (7m – 5n) – (-4n – 11m)
= 7m – 5n + 4n + 11m
= (7m + 11m) + (-5n + 4n)
= 18m – n

iv. (11m – 12n + 3p) – (9m + 7n – 8p)
= 11m – 12n + 3p – 9m – 7n + 8p
= (11m – 9m) + (-12n – 7n) + (3p + 8p)
= 2m – 19n + 11p

Question 20.
Solve the following equations:
i 4(x + 12) = 8
ii. 3y + 4 = 5y – 6
Solution:
i. 4(x + 12) = 8
∴4x + 48 = 8
∴4x + 48 – 48 = 8 – 48
….(Subtracting 48 from both sides)
∴ 4x = -40
∴ x = \(\frac { -40 }{ 4 }\)
∴ x = -10

ii. 3y + 4 = 5y – 6
∴ 3y + 4 + 6 = 5y – 6 + 6
….(Adding 6 on both sides)
∴ 3y + 10 = 5y
∴ 3y + 10 – 3y = 5y – 3y
….(Subtracting 3y from both sides)
∴ 10 = 2y
∴ 2y = 10
∴ y = \(\frac { 10 }{ 2 }\)
∴ y = 5

Maharashtra Board Miscellaneous Problems Set 2 Class 7 Maths Solutions

Balbharti Maharashtra State Board Class 7 Maths Solutions covers the 7th Std Maths Miscellaneous Problems Set 2 Answers Solutions.

Maharashtra Board Miscellaneous Problems Set 2 Class 7 Maths Solutions

Question 1.
Angela deposited Rs 15000 in a bank at a rate of 9 p.c.p.a. She got simple interest amounting to Rs 5400. For how many years had she deposited the amount?
Solution:
Here, P = Rs 15000, R = 9 p.c.p.a., I = Rs 5400
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 2 1
∴ T = 4
∴ Angela had deposited the amount for 4 years.

Question 2.
Ten men take 4 days to complete the task of tarring a road. How many days would 8 men take?
Solution:
Let us suppose that 8 men require x days to tar the road.
Number of days required by 10 men to tar the road = 4
The number of men and the number of days required to tar the road are in inverse proportion.
∴ 8 × x = 10 x 4
∴ \(x=\frac{10 \times 4}{8}\)
∴ x = 5
∴ 8 men will require 5 days to tar the road.

Question 3.
Nasruddin and Mahesh invested Rs 40,000 and Rs 60,000 respectively to start a business. They made a profit of 30%. How much profit did each of them make?
Solution:
Total amount invested = Rs 40,000 + Rs 60,000
= Rs 1,00,000
Profit earned = 30%
∴ Total profit = 30% of 1,00,000
= \(\frac { 30 }{ 100 }\) × 100000
= Rs 30000
Proportion of investment = 40000 : 60000
= 2:3 …. (Dividing by 20000)
Let Nasruddin’s profit be Rs 2x and Mahesh’s profit be Rs 3x.
∴ 2x + 3x = 30000
∴ 5x = 30000
∴ x = \(\frac { 30000 }{ 5 }\).
∴ x = 6000
∴ Nasruddin’s profit = 2x = 2 × 6000 = Rs 12000
Mahesh’s profit = 3x = 3 × 6000 = Rs 18000
∴ The profits of Nasruddin and Mahesh are Rs 12000 and Rs 18000 respectively.

Question 4.
The diameter of a circle is 5.6 cm. Find its circumference.
Solution:
Diameter of the circle (d) = 5.6 cm
Circumference = πd
= \(\frac{22}{7} \times 5.6\)
= \(\frac{22}{7} \times \frac{56}{10}\)
= 17.6 cm
∴ The circumference of the circle is 17.6 cm.

Question 5.
Expand:
i. (2a – 3b)²
ii. (10 + y)²
iii. \(\left(\frac{p}{3}+\frac{q}{4}\right)^{2}\)
iv. \(\left(y-\frac{3}{y}\right)^{2}\)
Solution:
i. Here, A = 2a and B = 3b
∴ (2a – 3b)² = (2a)² – 2 × 2a × 3b + (3b)²
…. [(A – B)² = A² – 2AB + B²]
= 4a² – 12ab + 9b²

ii. Here, a = 10 and b = y
(10 + y)² = 102 + 2 × 10xy + y²
…. [(a + b)² = a² + 2ab + b²]
= 100 + 20y + y²

iii. Here, a = \(\frac { p }{ 3 }\) and b = \(\frac { q }{ 4 }\)
\(\left(\frac{p}{3}+\frac{q}{4}\right)^{2}=\left(\frac{p}{3}\right)^{2}+2 \times \frac{p}{3} \times \frac{q}{4}+\left(\frac{q}{4}\right)^{2}\)
…. [(a + b)² = a² + 2ab + b²]
\(\frac{p^{2}}{9}+\frac{p q}{6}+\frac{q^{2}}{16}\)

iv. Here, a = y and b = \(\frac { 3 }{ y }\)
\(\left(y-\frac{3}{y}\right)^{2}=y^{2}-2 \times y \times \frac{3}{y}+\left(\frac{3}{y}\right)^{2}\)
…. [(a – b)² = a² – 2ab + b²
= \(y^{2}-6+\frac{9}{y^{2}}\)

Question 6.
Use a formula to multiply:
i. (x – 5)(x + 5)
ii. (2a – 13)(2a + 13)
iii. (4z – 5y)(4z + 5y)
iv. (2t – 5)(2t + 5)
Solution:
i. Here, a = x and b = 5
(x – 5)(x + 5) = (x)² – (5)²
…. [(a + b)(a – b) = a² – b²]
= x² – 25

ii. Here, A = 2a and B = 13
(2a – 13)(2a + 13) = (2a)² – (13)²
…. [(A + B)(A – B) = A² – B²]
= 4a² – 169

iii. Here, a = 4z and b = 5y
(4z – 5y)(4z + 5y) = (4z)² – (5y)²
…. [(a + b)(a – b) = a² – b²]
= 16z² – 25y²

iv. Here, a = 2t and b = 5
(2t – 5)(2t + 5) = (2t)² – (5)²
…. [(a + b)(a – b) = a² – b²]
= 4t² – 25

Question 7.
The diameter of the wheel of a cart is 1.05 m. How much distance will the cart cover in 1000 rotations of the wheel?
Solution:
Diameter of the wheel (d) = 1.05 m
∴ Distance covered in 1 rotation of wheel = Circumference of the wheel
= πd
= \(\frac{22}{7} \times 1.05\)
= 3.3 m
∴ Distance covered in 1000 rotations = 1000 x 3.3 m
= 3300 m
= \(\frac { 3300 }{ 1000 }\) km …[1m = \(\frac { 1 }{ 1000 }\)km]
= 3.3 km
∴ The distance covered by the cart in 1000 rotations of the wheel is 3.3 km.

Question 8.
The area of a rectangular garden of length 40 m, is 1000 sq m. Find the breadth of the garden and its perimeter. The garden is to be enclosed by 3 rounds of fencing, leaving an entrance of 4 m. Find the cost of fencing the garden at a rate of Rs 250 per metre.
Solution:
Length of the rectangular garden = 40 m
Area of the rectangular garden = 1000 sq. m.
∴ length × breadth = 1000
∴ 40 × breadth = 1000
∴ breadth = \(\frac { 1000 }{ 40 }\)
= 25 m
Now, perimeter of the rectangular garden = 2 × (length + breadth)
= 2 (40 + 25)
= 2 × 65
= 130 m
Length of one round of fence = circumference of garden – width of the entrance
= 130 – 4
= 126 m
∴ Total length of fencing = length of one round of wire × number of rounds = 126 × 3
= 378 m
∴ Total cost of fencing = Total length of fencing × cost per metre of fencing
= 378 × 250
= 94500
∴ The cost of fencing the garden is Rs 94500.

Question 9.
From the given figure, find the length of hypotenuse AC and the perimeter of ∆ABC.
Solution:
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Miscellaneous Problems Set 2 2
In ∆ABC, ∠B = 90°, and l(BC) = 21, and l(AB) = 20
∴ According to Pythagoras’ theorem,
∴ l(AC)² = l(BC)² + l(AB)²
∴ l(AC)² = 21² + 20²
∴ l(AC)² = 441 + 400
∴ l(AC)² = 841
∴ l(AC)² = 29²
∴ l(AC) = 29
Perimeter of ∆ABC = l(AB) + l(BC) + l(AC)
= 20 + 21 + 29
= 70
∴ The length of hypotenuse AC is 29 units, and the perimeter of ∆ABC is 70 units.

Question 10.
If the edge of a cube is 8 cm long, find its total surface area.
Solution: ,
Total surface area of the cube = 6 × (side)²
= 6 × (8)²
= 6 × 64
= 384 sq. cm
The total surface area of the cube is 384 sq.cm.

Question 11.
Factorize: 365y4z3 – 146y2z4
Solution:
= 365y4z3 – 146y2z4
= 73 (5y4z3 – 2y2z4)
= 73y2 (5y2z3 – 2z4)
= 73y2z3(5y2 – 2z)

Maharashtra Board Practice Set 12 Class 7 Maths Solutions Chapter 3 HCF and LCM

Balbharti Maharashtra State Board Class 7 Maths Solutions covers the 7th Std Maths Practice Set 12 Answers Solutions Chapter 3 HCF and LCM.

HCF and LCM Class 7 Practice Set 12 Answers Solutions Chapter 3

Question 1.
i. 25, 40
ii. 56, 32
iii. 40, 60, 75
iv. 16, 27
v. 18, 32,48
vi. 105, 154
vii. 42, 45, 48
viii. 57, 75, 102
ix. 56, 57
x. 777, 315, 588
Solution:
i. 25, 40
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Chapter 3 HCF and LCM Practice Set 12 1
∴ 25 = 5 × 5
40 = 2 × 2 × 2 × 5
∴ HCF of 25 and 40 = 5

ii. 56, 32
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Chapter 3 HCF and LCM Practice Set 12 2
∴ 56 = 2 × 2 × 2 × 7
32 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2
∴ HCF of 56 and 32 = 2 × 2 × 2
∴ HCF of 56 and 32 = 8

iii. 40, 60, 75
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Chapter 3 HCF and LCM Practice Set 12 3
∴ 40 = 2 × 2 × 2 × 5
60 = 2 × 2 × 3 × 5
75 = 3 × 5 × 5
∴ HCF of 40, 60 and 75 = 5

iv. 16, 27
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Chapter 3 HCF and LCM Practice Set 12 4
∴ 16 = 2 × 2 × 2 × 2 × 1
27 = 3 × 3 × 3 × 1
∴ HCF of 16 and 27 = 1

v. 18, 32,48
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Chapter 3 HCF and LCM Practice Set 12 5
∴ 18 = 2 × 3 × 3
32 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2
48 = 2 × 2 × 2 × 2 × 3
∴ HCF of 18, 32 and 48 = 2

vi. 105, 154
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Chapter 3 HCF and LCM Practice Set 12 6
∴ 105 = 3 × 5 × 7
154 = 2 × 2 × 11
∴ HCF of 105 and 154 = 7

vii. 42, 45, 48
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Chapter 3 HCF and LCM Practice Set 12 7
∴ 42 = 2 × 3 × 7
45 = 3 × 3 × 5
48 = 2 × 2 × 2 × 2 × 3
∴ HCF of 42,45 and 48 =3

viii. 57, 75, 102
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Chapter 3 HCF and LCM Practice Set 12 8
∴ 57 = 3 × 19
75 = 3 × 5 × 5
102 = 2 × 3 × 17
∴ HCF of 57, 75 and 102 = 3

ix. 56, 57
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Chapter 3 HCF and LCM Practice Set 12 9
∴ 56 = 2 × 2 × 2 × 7 × 1
57 = 3 × 19 × 1
∴ HCF of 56 and 57 = 1

x. 777, 315, 588
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Chapter 3 HCF and LCM Practice Set 12 10
∴ 777 = 3 × 7 × 37
315 = 3 × 3 × 5 × 7
588 = 2 × 2 × 3 × 7 × 7
∴ HCF of 777, 315 and 588 = 3 × 7
HCF of 777, 315 and 588 = 21

Question 2.
Find the HCF by the division method and reduce to the simplest form:
i. \(\frac { 275 }{ 525 }\)
ii. \(\frac { 76 }{ 133 }\)
iii. \(\frac { 161 }{ 69 }\)
Solution:
i. \(\frac { 275 }{ 525 }\)
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Chapter 3 HCF and LCM Practice Set 12 11

ii. \(\frac { 76 }{ 133 }\)
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Chapter 3 HCF and LCM Practice Set 12 12

iii. \(\frac { 161 }{ 69 }\)
Maharashtra Board Class 7 Maths Solutions Chapter 3 HCF and LCM Practice Set 12 13

Maharashtra Board Class 7 Maths Chapter 3 HCF and LCM Practice Set 12 Intext Questions and Activities

Question 1.
In each of the following examples, write all the factors of the numbers and find the greatest common divisor. (Textbook pg. no. 17)
i. 28, 42
ii. 51, 27
iii. 25, 15, 35
Solution:
i. Factors of 28 = 1,2,4, 7, 14, 28
Factors of 42 = 1,2, 3, 6, 7, 14, 21, 42
∴ HCF of 28 and 42 = 14

ii. Factors of 51 = 1, 3, 17, 51
Factors of 27 = 1, 3, 9, 27
∴ HCF of 51 and 27 = 3

iii. Factors of 25 = 1, 5, 25
Factors of 15 = 1, 3, 5, 15
Factors of 35 = 1, 5, 7, 35
∴ HCF of 25, 15 and 35 = 5

Maharashtra Board Practice Set 37 Class 6 Maths Solutions Chapter 16 Quadrilaterals

Balbharti Maharashtra State Board Class 6 Maths Solutions covers the Std 6 Maths Chapter 16 Quadrilaterals Class 6 Practice Set 37 Answers Solutions.

6th Standard Maths Practice Set 37 Answers Chapter 16 Quadrilaterals

Question 1.
Observe the figures below and find out their names:
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 16 Quadrilaterals Practice Set 37 1
Solution:
i. Pentagon (5 sides)
ii. Hexagon (6 sides)
iii. Heptagon (7 sides)
iv. Octagon (8 sides)

Maharashtra Board Class 6 Maths Chapter 16 Quadrilaterals Practice Set 37 Intext Questions and Activities

Question 1.
Observe the figures given below and say which of them are quadrilaterals. (Textbook pg. no. 81)
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 16 Quadrilaterals Practice Set 37 2
Solution:
Is a quadrilateral: (i)

Question 2.
Draw a quadrilateral. Draw one diagonal of this quadrilateral and divided it into two triangles. Measures all the angles in the figure. Is the sum of the measures of the four angles of the quadrilateral equal to the sum of the measures of the six angles of the two triangles? Verity that this is so with other quadrilaterals. (Textbook pg. no. 84)
Solution:
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 16 Quadrilaterals Practice Set 37 3
m∠PQR = 104°
m∠QRP = 26°
m∠RPQ = 50°
m∠PRS = 34°
m∠RSP = 106°
m∠SPR = 40°
∴ Sum of the measures of the angles of quadrilateral = m∠PQR + m∠QRP + m∠RPQ + m∠PRS + m∠RSP + m∠SPR
= 104° + 26° + 50° + 34° + 106° + 40°
= 360°
Also, we observe that
Sum of the measures of the angles of quadrilateral = Sum of the measures of angles of the two triangles (PQR and PRS)
= (104°+ 26°+ 50°)+ (34° + 106° + 40°)
= 180° + 180°
= 360°
[Note: Students should drew different quadrilaterals and verify the property.]

Question 3.
For the pentagon shown in the figure below, answer the following: (Textbook pg. no. 84)

  1. Write the names of the five vertices of the pentagon.
  2. Name the sides of the pentagon.
  3. Name the angles of the pentagon.
  4. See if you can sometimes find players on a field forming a pentagon.

Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 16 Quadrilaterals Practice Set 37 4

Solution:

  1. The vertices of the pentagon are points A, B, C, D and E.
  2. The sides of the pentagon are segments AB, BC, CD, DE and EA.
  3. The angles of the pentagon are ∠ABC, ∠BCD, ∠CDE, ∠DEA and ∠EAB.
  4. The players shown in the above figure form a pentagon. The players are standing on the vertices of

Question 4.
Cut out a paper in the shape of a quadrilateral. Make folds in it that join the vertices of opposite angles. What can these folds be called? (Textbook pg. no. 83)
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 16 Quadrilaterals Practice Set 37 5
Solution:
The folds are called diagonals of the quadrilateral.

Question 5.
Take two triangular pieces of paper such that . one side of one triangle is equal to one side of the other. Let us suppose that in ∆ABC and ∆PQR, sides AC and PQ are the equal sides. Join the triangles so that their equal sides lie B side by side. What figure do we get? (Textbook pg. no. 83)
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 16 Quadrilaterals Practice Set 37 6
Solution:
If we place the triangles together such that the equal sides overlap, the two triangles form a quadrilateral.

Maharashtra Board Practice Set 3 Class 6 Maths Solutions Chapter 2 Angles

Balbharti Maharashtra State Board Class 6 Maths Solutions covers the Std 6 Maths Chapter 2 Angles Class 6 Practice Set 3 Answers Solutions.

6th Standard Maths Practice Set 3 Answers Chapter 2 Angles

Question 1.
Use the proper geometrical instruments to construct the following angles. Use the compass and the ruler to bisect them:

  1. 50°
  2. 115°
  3. 80°
  4. 90°

Solution:
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 2 Angles Practice Set 3 1

Maharashtra Board Class 6 Maths Chapter 2 Angles Practice Set 3 Intext Questions and Activities

Question 1.
Construct an angle bisector to obtain an angle of 30°. (Textbook pg. no. 11)
Solution: .
In order to get a bisected angle of a given measure, the student has to draw the angle having twice the measurement of required bisected angle.

For getting measurement of 30° (for the bisected angle), one has to make an angle of 60° (i.e. 30° × 2).

Step 1:
Draw ∠ABC of 60°.
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 2 Angles Practice Set 3 2

Step 2:
Cut arcs on the rays BA and BC. Name these points as D and E respectively.
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 2 Angles Practice Set 3 3

Step 3:
Place the compass point on point D and draw an arc inside the angle.
Without changing the distance of the compass, place the compass point on point E and cut the previous arc. Name the point of intersection as O
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 2 Angles Practice Set 3 4

Step 4:
Draw ray BO.
Ray BO is the angle bisector of ∠ABC.
i.e. m∠ABO = m∠CBO = 30°
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 2 Angles Practice Set 3 5

Question 2.
Construct an angle bisector to draw an angle of 45°. (Textbook pg. no. 11)
Solution:
For getting measurement of 45° (for the bisected angle), one has to make an angle of 90° (i.e. 45° × 2).
Step 1:
Draw ∠PQR of 90°.
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 2 Angles Practice Set 3 6

Step 2:
Cut arcs on the rays QP and QR.
Name these points as M and N respectively.
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 2 Angles Practice Set 3 7

Step 3:
Place the compass point on point M and draw an arc inside the angle.
Without changing the distance of the compass, place the compass point on point N and cut the
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 2 Angles Practice Set 3 8

Step 4:
Draw ray QO.
Ray QO is the angle bisector of ∠PQR.
i.e. m∠PQO = m∠RQO = 45°
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 2 Angles Practice Set 3 9

Question 3.
Ask three or more children to stand in a straight line. Take two long ropes. Let the child in the middle hold one end of each rope. With the help of the ropes, make the children on either side stand along a straight line. Tell them to move so as to form an acute angle, a right angle, an obtuse angle, a straight angle, a reflex angle and a full or complete angle in turn. Keeping the rope stretched will help to ensure that the children form straight lines. (Textbook pg. no. 6)
Solution:
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 2 Angles Practice Set 3 10

Question 4.
Look at the pictures below and identify the different types of angles. (Textbook pg. no. 8)
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 2 Angles Practice Set 3 11
Solution:
i. Complete angle
ii. Reflex and Acute angle
iii. Acute and Obtuse angle

Maharashtra Board Practice Set 15 Class 6 Maths Solutions Chapter 5 Decimal Fractions

Balbharti Maharashtra State Board Class 6 Maths Solutions covers the Std 6 Maths Chapter 5 Decimal Fractions Class 6 Practice Set 15 Answers Solutions.

6th Standard Maths Practice Set 15 Answers Chapter 5 Decimal Fractions

Question 1.
Write the proper number in the empty boxes.
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 5 Decimal Fractions Practice Set 15 1
Solution:
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 5 Decimal Fractions Practice Set 15 2

Question 2.
Convert the common fractions into decimal fractions:
i. \(\frac { 3 }{ 4 }\)
ii. \(\frac { 4 }{ 5 }\)
iii. \(\frac { 9 }{ 8 }\)
iv. \(\frac { 17 }{ 20 }\)
v. \(\frac { 36 }{ 40 }\)
vi. \(\frac { 7 }{ 25 }\)
vii. \(\frac { 19 }{ 200 }\)
Solution:
i. \(\frac { 3 }{ 4 }\)
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 5 Decimal Fractions Practice Set 15 3

ii. \(\frac { 4 }{ 5 }\)
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 5 Decimal Fractions Practice Set 15 4

iii. \(\frac { 9 }{ 8 }\)
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 5 Decimal Fractions Practice Set 15 5

iv. \(\frac { 17 }{ 20 }\)
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 5 Decimal Fractions Practice Set 15 6

v. \(\frac { 36 }{ 40 }\)
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 5 Decimal Fractions Practice Set 15 7

vi. \(\frac { 7 }{ 25 }\)
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 5 Decimal Fractions Practice Set 15 8

vii. \(\frac { 19 }{ 200 }\)
Maharashtra Board Class 6 Maths Solutions Chapter 5 Decimal Fractions Practice Set 15 9

Question 3.
Convert the decimal fractions into common fractions:
i. 27.5
ii. 0.007
iii. 90.8
iv. 39.15
v. 3.12
vi. 70.400
Solution:
i. 27.5
= \(\frac { 275 }{ 10 }\)

ii. 0.007
= \(\frac { 7 }{ 1000 }\)

iii. 90.8
= \(\frac { 908 }{ 10 }\)

iv. 39.15
= \(\frac { 3915 }{ 100 }\)

v. 3.12
= \(\frac { 312 }{ 100 }\)

vi. 70.400
= 70.4
= \(\frac { 704 }{ 10 }\)

Scroll to Top